Działalność klubu jest współfinansowana z budżetu miasta rybnika

CZĘŚĆ 3 Z CYKLU “PODSUMOWANIE RUNDY JESIENNEJ SEZONU 2019/2020” – JANUSZ KULA

17 Gru 2019

W rundzie jesiennej rozegrano 153 mecze, z których 13 zakończyło się wynikiem bezbramkowym. Statystycznie to wychodzi mniej więcej tak, że w co 4 kolejce takiego wyniku nie odnotowano. W pozostałych meczach padały bramki w różnych ilościach. Średnio w meczu mieliśmy 2,94 bramki. Meczów, w których padło mniej niż 3 bramki było 56, meczów z 3 bramkami było 28, a najbardziej na średnią blisko 3 gole na mecz zapracowano w pozostałych 56 meczach. 

Otwarcie wyniku to olbrzymi krok do zainkasowania 3 punktów. Blisko 70% meczów, w których zdobyto bramki kończyło się zwycięstwem tych, którzy zdobyli gola jako pierwsi. W 20% meczów udało się rywalom doprowadzić do remisu, a tylko co 10 mecz zakończył się odwróceniem losów meczu i pomimo utraty gola udało się rywalom wygrać mecz. Pierwsza bramka w meczu najczęściej została zdobyta w pierwszym kwadransie (49 goli czyli 35%), następnie w drugim kwadransie (33 gole co daje 58% „pierwszych” bramek w pierwszych 30 minutach).  W kolejnych kwadransach „pierwsze” bramki zdobywano w ilościach 20,13,16 i 9 w ostatnim kwadransie.

W 17 meczach strzelanie zakończyło się na pierwszej a zarazem ostatniej(jedynej) bramce. W pozostałych meczach częściej drużyny podwyższały prowadzenie na 2-0(69 meczów) niż dochodziło do wyrównania (54 mecze). Pierwszą bramkę częściej zdobywali gospodarze (77-63) oraz gospodarze częściej podwyższali wynik (39-30), natomiast do wyrównania nieco częściej doprowadzali goście (26-28). Gdy dochodziło do wyrównania stanu meczu na 1-1 to w 80% meczów miało to miejsce w czasie do 30 minut od straconej bramki, natomiast bramka na 2-0 lub 0-2  najczęściej zdobyta została w ostatnim kwadransie 1 połowy (17 razy) oraz pomiędzy 61 a 75 minutą( 19 razy), ale najczęściej w czasie do 15 minut od uzyskania prowadzenia (29 razy). Takimi wynikami z dwoma bramkami zakończyło się 39 meczów.

Wynik 2-1 (1-2) pojawiał się 57 razy. W 36 przypadkach wynik taki uzyskano po uprzednim remisie 1-1 a w 21 przypadkach był wynikiem uzyskania kontaktowego gola. 20 meczów zakończyło się takimi wynikami. Z pozostałych 84 meczów w 35 mieliśmy do czynienia z powiększaniem przewagi bramkowej przez prowadzącą drużynę. W 49 meczach na boisku działo się trochę więcej i w tych meczach 23 razy jeszcze pojawiał się wynik remisowy i prawie w połowie tych przypadków (11) mecze zakończyły się remisami 2-2 lub 3-3.  

Wobec powyższych statystyk nie dziwi, że najczęściej wynik otwierała drużyna Śląska II Wrocław i robiła to aż 13 razy z czego tylko 2 razy nie dowieźli do końca kompletu punktów. W połączeniu z jednym bezbramkowym meczem daje to 36 punktów a trzeba dodać, że drużyna ta tracąc bramkę jako pierwsza nawet w trakcie meczu na moment nie była w stanie doprowadzić do remisu. Również pozostałe 3 drużyny z czołówki potrafiły jako pierwsze zdobywać bramki i potem utrzymać korzystny wynik. Piłkarze rezerw Miedzi aż 10 razy zdobywali jako pierwsi bramkę, ale tylko 4 razy potrafili utrzymać korzystny wynik do końca, podobnie Foto-Higiena, która połowy z tych meczów nie wygrała. Najgorzej pod tym względem oprócz LZS Starowice prezentowały się drużyny Zagłębia II (3 mecze z czego 1 wygrany), Pniówka 5 meczów (4 wygrane i remis) oraz po 6 meczów Piast Żmigród (3 zwycięstwa, 2 remisy i 1 porażka) oraz Stal Brzeg z trzema zwycięstwami i taką samą ilością porażek. Po stracie bramki najlepiej radziły sobie Rekord wygrywając 3 mecze, MKS KluczborkPniówek z 2 wygranymi i 2 zremisowanymi meczami, oraz Ruch Chorzów i Stal Brzeg wygrywając 1 mecz i 3 remisując. Nieźle do pewnego stopnia radziły sobie rezerwy Zagłębia, które aż 6 razy uniknęły w takiej sytuacji porażki doprowadzając do remisów. Nasza drużyna 8 razy otwierała wynik wygrywając 5 razy, 2 razy remisując i raz ponosząc porażkę, kiedy traciliśmy bramkę to raz udało się odwrócić losy meczu, raz doprowadzić do remisu, ale aż 7 razy schodziliśmy z boiska pokonani.

W trakcie meczu do remisu najczęściej doprowadzała drużyna MKS Kluczbork robiąc to w sezonie 8 razy, Zagłebie II 7 razy i Miedź II 6 razy. Nasza drużyna 4 razy doprowadzała do wyrównania. Uzyskane prowadzenie najczęściej traciły rezerwy Miedzi i Foto-Higiena po 7 razy, potem rezerwy Górnika i Lechia Z.G po 6 razy, a ROW razem z Gwarkiem i Ruchem Zdzieszowice 5 razy tracił prowadzenie.

pierwszym kwadransie najlepiej radziła sobie Polonia Bytom kończąc ten kwadrans 6 razy na prowadzeniu. Nieco gorzej ten czas gry kończyli piłkarze Ruchu Zdzieszowice i ROW Rybnik. Tylko MKS Kluczbork i LZS Starowice nie kończyły pierwszego kwadransa prowadzeniem w żadnym z meczu. 

W drugim kwadransie najlepsi byli zawodnicy Foto-Higieny, którzy w tym okresie nie stracili żadnej bramki podobnie jak Ruch Zdzieszowice. Gdyby mecze kończyły się w 30 minucie to liderem byłby Śląsk II, który miałby 7 punktów więcej niż 15 minut wcześniej. Drugi w tabeli byłby Ruch Zdzieszowice, który jednak w 2 kwadransie stracił 2 punkty. Nasza drużyna straciła w tym okresie 1 punkt i zajmowałaby miejsce w środku stawki.

Końcowe 15 minut w pierwszej połowie najlepsze były w wykonaniu Ruchu Chorzów, Miedzi II i MKS Kluczbork, a w tabeli po pierwszej połowie na czele tabeli byłyby Ruch Chorzów, Miedź II i Śląsk II Wrocław. Nasza drużyna z 22 punktami zajmowałaby 10 miejsce. 

W pierwszym kwadransie po przerwie najlepiej grał Ruch Zdzieszowice, a najgorzej Gwarek Tarnowskie Góry, natomiast w środku stawki znalazły się LZS Starowice wygrywając 3 razy pomiędzy 46 a 60 minutą. W tabeli po godzinie gry do 4 zespołowej czołówki dołączył Ruch Zdzieszowice, a nasza drużyna zajmowała w dalszym ciągu miejsce w połowie tabeli. 

Okres pomiędzy 61 a 75 minutą w znacznym stopniu ukształtował końcową tabelę. W tym kwadransie Śląsk II powiększył swoje konto aż o 8 punktów i w tabeli po 75 minutach miałby 38 punktów, a grupę pościgową stanowiliby Ruch Zdzieszowice, Polonia Bytom, Ruch Chorzów i Gwarek.  Na dole tabeli 15 miejsce zajmował Pniówek, a 16 Rekord Bielsko. Pomimo tego, że w tabeli obejmującej tylko ostatni kwadrans najlepszy byłby Ruch Chorzów to największy przyrost punktów poprzez zmiany niekorzystnych wyników zanotowały Rekord (8 punktów), Pniówek i MKS Kluczbork (po 6 pkt.,).  Na drugim biegunie znalazły się rezerwy Miedzi, które tracąc w ostatnim kwadransie 7 punktów spadły z 6 miejsca w tabeli na 14. Nasza drużyna w ostatnim kwadransie wyszła na zero tracąc 2 punkty w Kluczborku, zdobywając również 2 punkty w meczu z Gwarkiem doprowadzając z wyniku 2-2 na 3-2. 

Na zakończenie kilka danych dotyczących serii jakie zanotowały drużyny.

Kolejne zwycięstwa – Pniówek i Ruch Zdzieszowice po 5

Kolejne mecze bez porażki – Miedź II, Pniówek i Ruch Chorzów po 7 – z tym, że Ruch jedną taką serię zakończył, a rundę zakończyli 7 meczami bez porażki i wiosną mają szansę zwiększyć tę ilość meczów

Kolejne mecze bez zwycięstwa – LZS Starowice 17, Stal Brzeg i Zagłębie II Lubin po 10

Kolejne porażki – – LZS Starowice 6, Stal Brzeg i ROW Rybnik po 5

Kolejne mecze ze zdobytymi bramkami – Miedź II – 14(seria trwa), ROW i Ruch Zdzieszowice po 11

Kolejne mecze bez zdobytej bramki – LZS Starowice 8, Zagłębie II, Stal Brzeg, Piast Żmigród, Foto-Higiena po 3

Kolejne mecze ze straconymi bramkami – Stal Brzeg 15, LZS Starowice 12, MKS Kluczbork 11

Kolejne mecze bez straconej bramki – Śląsk II Wrocław -4

Mecze ze zdobytą bramką – Miedź II i ROW po 16

Mecze bez zdobytej bramki – LZS Starowice 11, Zagłębie II i Piast Żmigród po 7

Mecze bez straconej bramki – Śląsk II Wrocław 8, Polonia Bytom 7, Ruch Zdzieszowice i Ślęza po 6

Mecze ze straconą bramką –  Stal Brzeg 16, Miedź II Legnica 15,i Lechia, LZS Starowice, ROW, MKS Kluczbork i Zagłębie II po 14

Dzisiejszy tekst jest ostatnim przed Świętami więc ze swojej strony życzę wszystkim kibicom, działaczom, trenerom i piłkarzom Wesołych Świąt.

 

ROW 1964 Rybnik
   ♦   
Wszelkie prawa zastrzeżone
   ♦   
Design - StelmachDesign
   ♦