Działalność klubu jest współfinansowana z budżetu miasta rybnika

BYŁ TAKI SZPIL: REPREZENTACJA OLIMPIJSKA DEMOLUJE GRECJĘ W RYBNIKU

16 Mar 2020

16 marca 1988 roku reprezentacja olimpijska pod wodzą Zdzisława Podedwornego wygrała w Rybniku z Grecją 5:1. W meczu eliminacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Seulu hattrickiem popisał się Jan Furtok, a po jednym trafieniu dołożyli Grzegorz Więzik i Marek Leśniak.

Mecz w Rybniku był piątym spotkaniem biało-czerwonych w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Seulu.

Drogę na turniej w Korei Południowej rozpoczęliśmy od bezbramkowego remisu z Rumunią w Kluż-Napoka (20 maj 1987 rok). Następne dwa spotkania zakończyły się porażkami: z RFN 1:5 w Osnabrück (dwa gole Jürgena Klinsmanna) oraz 0:2 z Danią w Szczecinie. Mecz z Duńczykami (przez udział w nim nieuprawionego zawodnika Pera Frimanna), został jednak ostatecznie zakwalifikowany jako walkower dla biało-czerwonych.

W 4. kolejce spotkań reprezentacja Polski udała się na mecz do Janiny. Spotkanie z Grecją rozstrzygnął strzał Andrzeja Rudego z 69. minuty gry. Pomocnik Śląska Wrocław popisał się uderzeniem z blisko 40 metrów, który zapewnił „Orłom” zwycięstwo przedłużające szanse na udział w turnieju olimpijskim.

Informacja o biletach. „NOWINY”

Kliknij aby powiększyć

Mecz numer pięć rozegrany został w środę, 16 marca 1988 roku o godzinie 15:30 w Rybniku.W programie meczowym przeczytać było można:

„Z radością powitaliśmy fakt przyznania nam organizacji meczu piłkarskiego olimpijskich reprezentacji. Cieszymy się ogromnie, witamy zatem serdecznie ekipy i kibiców. Sądzimy, że wszyscy przyczynią się do tego, że znów obejrzymy ciekawe sportowe widowisko na stadionie w Rybniku”.

Widzowie zgromadzeni przy Gliwickiej na widowisko narzekać nie mogli, choć to goście otwarli wynik tej konfrontacji. Już po dziesięciu minutach gry piłkę z siatki, po strzale pomocnika Athlitiki Enosi Larissa F.C. – Athanasiosa Tsiolisa, wyciągać musiał Janusz Jedynak. Na odpowiedz naszej drużyny nie trzeba było długo czekać i już sześć minut później rybnicka publika cieszyła się z gola wyrównującego Grzegorza Więzika. Do przerwy wynik nie uległ zmianie. Drugie 45-minut należało zdecydowanie do podopiecznych Zdzisława Podedwornego,. W 54. minucie na prowadzenie biało-czerwonych wyprowadził napastnik Pogoni Szczecin – Marek Leśniak. Ostatni fragment gry miał już tylko jednego bohatera – Jana Furtoka!

foto. katowice.wyborcza.pl

Napastnik GKS-u Katowice w zaledwie dwanaście minut trzykrotnie pokonał greckiego golkipera Antonisa Manikasa! Polska reprezentacja olimpijska pokonała ostatecznie Greków 5:1.

Kolejne spotkanie kwalifikacji również zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Polski. W Piotrkowie Trybunalskim biało-czerwoni pokonali Rumunię (1:0), po bramce Marka Leśniaka.

Decydujące (jak się później okazało) o awansie na Igrzyska spotkanie rozegrane zostało na Stadionie Śląskim w Chorzowie z reprezentacją RFN. Reprezentacja olimpijska pod wodzą Zdzisława Podedwornego w obecności 50 tysięcy widzów prowadziła do 89. minuty, po bramce z rzutu karnego Jana Furtoka. Niestety w doliczonym czasie gry do remisu doprowadził napastnik Borussii Dortmund – Frank Mill.

Ostatni mecz kwalifikacji rozegrany został w Danii, a konkretnie w Aarhus. Trafienia Bjørna Kristensena, Flemminga Povlsena i Kima Vilforta zadecydowały o zwycięstwie gospodarzy 3:0. Ostatecznie kwalifikacje olimpijskie do turnieju w Korei Południowej reprezentacja Polski zakończyła na 3. miejscu w tabeli. Awans na Igrzyska uzyskała natomiast reprezentacja RFN, która na turnieju finałowym zdobyła brązowy medal.

CIEKAWOSTKI:

– W pełnym wymiarze czasowym zagrał w tym spotkaniu Piotr Piekarczyk. W latach 1977–1980 zawodnik, a później (2016–2017) trener ROW.

– Siostrzeńcem Jana Furtoka jest Mariusz Muszalik, który podczas wspomnianego meczu Polski z Grecją miał zaledwie 8 lat. Od sierpnia 2012 roku „Muszal” został zawodnikiem naszego klubu, w którym pełnił również funkcję kapitana. W zielono-czarnych barwach występował przez sześć sezonów, w których rozegrał blisko 200 spotkań.