Działalność klubu jest współfinansowana z budżetu miasta rybnika

BYŁ TAKI SZPIL: BIJ MISTRZA!

21 Maj 2020

Trybuna Robotnicza nr 116 (9712) – 22.V.1975

21 maja 1975 roku drużyna ROW-u zwyciężyła zespół aktualnego i jak się ostatecznie okazało również i mistrza Polski w sezonie 1974/75 – Ruch Chorzów 2:1! Gole dla naszej drużyny zdobyli Franciszek Kaczmarczyk i Ryszard Błachut.

A więc, bardzo możliwe, że już dzisiaj dwunasty tytuł mistrzowski Ruchu może zostać „przypieczętowany” nie tylko praktycznie, ale i teoretycznie. Stal Mielec, w obecnej formie, nie musi bynajmniej wygrać w stolicy z Legią, lecz może nawet przegrać! I wtedy, jeśli Ruch wygra, albo zremisuje w Rybniku, już nawet teoretycznie nie będzie do dogonienia. – taki artykuł ukazał się w Trybunie Robotniczej (nr 115- 21.05.1975).

Dzień później w tej samej prasie przeczytać było można: Był to bez dwóch zdań słabszy występ mistrza i lidera. Z drugiej strony rybniczanie zagrali ambitne i w tym stanie rzeczy odnieśli zasłużone zwycięstwo.

Jako ciekawostkę spotkania podamy pomysł rozegrania tego spotkania w Chwałowicach. Trzeba dodać, że gracze z Chorzowa przed meczem w Rybniku odnieśli pięć ligowych wiktorii z rzędu (Górnik Zabrze 3:1, Legia Warszawa 2:1, Pogoń Szczecin 2;1, Szombierki Bytom 2:1, GKS Tychy 2:0). Natomiast nasz zespół zanotował przed spotkaniem z drużyną Michala Vičana trzy ligowe porażki z rzędu (GKS Tychy 1:3, Zagłębie Sosnowiec 0:1 i Śląsk Wrocław 1:3) oraz ledwie bezbramkowy remis z Arką w Gdyni. Mając w pamięci świetne wyniki pucharowe drużyny rezerw w Chwałowicach lokalizacja spotkania mogła mieć znaczenie. Na to jednak nie zgodzili się „Niebiescy” kierując sprawę do PZPN, który w telegraficznym przekazie nie wyraził ostatecznie zgody na rozegranie tego spotkania przy ulicy 1 maja…

I bardzo dobrze, że tak się właśnie stało! O wyniku meczu zadecydowały więc walory sportowe, a nie boisko! Na bramki w tym spotkaniu czekać było trzeba do drugiej części gry. W 51. minucie w zamieszaniu pod bramką Ruchu najlepiej odnalazł się Franciszek Kaczmarczyk, który otworzył wynik tego spotkania. Już pięć minut później, stan rywalizacji (po kapitalnym strzale z woleja) wyrównał Piotr Drzewiecki. Kolejne minuty to ataki naszego zespołu i rozpaczliwa obrona rezultatu przez mistrzów Polski. Najpierw gości uratowała poprzeczka, a chwilę później Jerzy Wyrobek, który wybił futbolówkę z linii bramkowej. Starania naszej drużyny efekt przyniosły na pięć minut przed końcem spotkania. Gola na wagę dwóch punktów, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, zdobył Ryszard Błachut! W meczu tym zadebiutował Franciszek Krótki, w latach 2007–2009 również trener naszego klubu.

Warto dodać, że Ruch Chorzów oprócz mistrzostwa kraju w sezonach 1973/74 i 1974/75 Ruch Chorzów bardzo dobre zaprezentował się w rozgrywkach europejskich. Docierając najpierw w sezonie 1973/74 do ćwierćfinału pucharu UEFA, a sezon później do ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Mistrzów!

Triumf nad Chorzowem smakowało więc wyjątkowo! Były to fundamentalne punkty w walce o utrzymanie w piłkarskiej elicie dla drużyny z Rybnika (przed spotkaniem z Ruchem ROW w tabeli wyprzedzał jedynie Arkę Gdynia, z którą w poprzedniej kolejce tylko bezbramkowo zremisował).  Zwycięstwo nad Ruchem pozwoliło na przeskoczenie w tabeli Gwardię Warszawa i zajęcie ostatniego bezpiecznego (14. miejsca) w tabeli. Nasz zespół nie oddał już tej pozycji do końca rozgrywek, punktując w każdym kolejnym meczu (0:0 z Gwardią w Warszawie, 1:0 z Polonią Bytom u siebie, bezbramkowo z Łódzki KS na wyjeździe i 3:1 ze Stalą Mielec przy Gliwickiej).

21/05/1975, godz. 17:00

ROW Rybnik – Ruch Chorzów 2:1 (0:0)
1:0 Franciszek Kaczmarczyk 51′
1:1 Piotr Drzewiecki 56′
2:1 Ryszard Błachut 85′

ROW RYBNIK:
Franciszek Pelczar – Stanisław Sobczyński, Józef Golla, Eugeniusz Herman, Henryk Grzonka, Edward Lorens (46′ Franciszek Krótki), Franciszek Kaczmarczyk, Emil Szymura, Ryszard Grzmil (68′ Lucjan Mojżesz), Ryszard Błachut, Andrzej Frydecki.

Ruch Chorzów:
Piotr Czaja – Konrad Bajger (46′ Ireneusz Malcher), Marian Ostafiński, Jerzy Wyrobek, Piotr Drzewiecki, Józef Bon, Albin Wira, Józef Kopicera (46′ Zygmunt Maszczyk), Romuald Chojnacki, Bronisław Bula, Joachim Marx.

Sędzia: Marian Kustoń (Poznań).
Widzów: 5 000

TABELA LIGOWA PO 26. KOLEJCE:

 – derby Bytomia rozegrano 8 czerwca.

 

Autor: Dawid Wybraniec

ROW 1964 Rybnik
   ♦   
Wszelkie prawa zastrzeżone
   ♦   
Design - StelmachDesign
   ♦